Business News

The 2020 Sport Awards are as we speak! Meet the nominees for GOTY and different classes

Geoff Keighley, a major figure in the video game industry, announced the list of nominees for the 2020 Game Awards.

Grow your business, Not your inbox

Stay up to date and subscribe to our daily newsletter now!

November
19, 2020

6 min read

This article has been translated from our Spanish edition using AI technologies. Errors can occur due to this process.

If there's one industry that has grown despite the pandemic this year, it's video games because most of the people were at home. Although it is a phase of several changes in relation to the next generation of consoles, there are many titles in use that are aimed at gaining some recognition The Game Awards 2020 .

The event will take place on December 10th and the nominees for the Game of the Year (GOTY) and other categories have been announced. This year it's going to be a fully virtual event since it was in person. According to Geoff Keighley, the broadcast will come from three cities: London, Tokyo and Los Angeles from 6:00 p.m. to 10:00 p.m. in Mexico .

This year the games for which are nominated The game of the year are the following, The Last of Us: Part II , DOOM forever , Final Fantasy VII: Remake , Animal Crossing: New Horizons , Spirit of Tsushima and Hades . Much is said about these games because of their quality.

Here are your six nominees for Game of the Year at #TheGameAwards pic.twitter.com/ikRltsnBrm

– Geoff Keighley (@geoffkeighley) November 18, 2020

List of nominees

game of the year

The Last of Us: Part II (Naughty Dog / SIE) DOOM Eternal (ID-Software / Bethesda Softworks) Final Fantasy VII: Remake (Square Enix) Animal Crossing: New Horizons (Nintendo) Ghost of Tsushima (Sucker Punch / SIE) Hades ( Super massive games)

Best direction of play

Final Fantasy VII Remake (Square Enix) Ghost of Tsushima (Sucker Punch / SIE) Hades (Supermassive Games) Half-life: Alyx (Valve) The Last of Us: Part II (Naughty Dog / SIE)

Best art direction

Final Fantasy VII: Remake (Square Enix) Spirit of Tsushima (Sucker Punch / SIE) Hades (Supermassive) Ori and the Will of the Wisps (Moon Studio / Xbox Game Studios) The Last of Us: Part II (Naughty Dog / SIE)

Best game as a service

Apex Legends (Respawnn / EA) Fortnite (Epic Games) Call of Duty Warzone (Infinity Ward / Activision) Nobody's Heaven (Hello Games) Destiny 2 (Bungie)

Best multiplayer

Animal Crossing: New Horizons (Nintendo) Between us (Innersloth) Call of Duty War Zone (Infinity Ward / Activision) Fall Guys: Ultimate Knockout (Mediatonic) VALORANT (Riot)

Best soundtrack

DOOM Eternal (ID Software / Bethesda Softworks) Final Fantasy VII Remake (Square Enix) Hades (Supermassive) Ori and the Will of the Wisps (Moon Studio / Xbox Game Studio) The Last of Us Part II (Naughty Dog / SIE)

Best story

13 Sentinels: Aegis Rim (Vanilleware / ATLUS) Final Fantasy VII Remake (Square Enix) Spirit of Tsushima (Sucker Punch / SIE) Hades (Sueprmassive Gaames) The Last of Us: Part II (Naughty Dog / SIE)

Best independent game

Carrion (Phobia / Devolver Digital) Fall Guys: Ultimate Knockout (Mediatonic) Hades (Supermassive) Spelunky 2 (Derek Yu / Mossmouth) Spiritfarer (Thunder Lotus)

Best performance

Ashley Johnson as Ellie in The Last of Us: Part II Daisuke Tsuji as Jin in Ghost of Tsushimaa Laura Bailey as Abby in The Last of Us: Part II Logan Cunningham as Hades in Hades Naadji Jeter as Miles Morales in Marvel's Spider-Man: Miles Morales

Best RPG

Final Fantasy VII Reemake (Square Enix) Genshin Impact (miHoYo) Persona 5 Royal (ATLUS) Wasateland 3 (InXile / Deep Silver) Yakuza: Like a Dragon (SEGA)

Best sports / racing game

Tony Hawks Pro Skater 1 + 2 (Deputy Visions / Activation) NBa 2K21 (2K Sport) DiRT 5 (Codemasters) F1 2020 (Codemasters) FIFA 21 (EA)

Best strategy game

Crusader Kings III (Paradox Interactive) Desperados III (Mimimi Productions) Gear Tactics (Splash Damage / Die Koalition / Xbox Game Studios) Microsoft Flight Simulator (Asobo / Xbox Game Studios))

Best fighting game

GranBlue Fantasy: Versus (Arc System Works / Cygames) Mortal Kombat 11 Ultimate (NetherRealm / WB Games) Street Fighter V (Capcom) A Batsman: A Hero Nobody Knows (Spike Shunsoft / Bandaii Namco) Under Night Inn-Birth Exe : Late (CL-R) (French Breaad / Arc System Works)

Best family game

Animal Crossing: New Horizons (Nintendo) Fall Guys: Ultimate Knockout (Mediatonic) Crash Bandicoot 4: It's About Time (Toys for Bob / Activision) Mario Kart Live: Home Track (Velan Studios / Nintendo) Mineraft Dungeons (Mojang Studios / Xbox- Game) Studios) Paper Mario: The Origami King (Intelligent Systems / Nintendo)

Best mobile game

Call of Duty: Mobil (Timi Studios / Activision) Unter Uns (Innersloth) Genshin Impact (miHoYo) Legends of Runeterra (Riot Games) Pokémon Café Mix (Genius Sonnority / The Pokémon Company)

Best debut indie game

Carrion (Phobia Game Studio / Devolver Digital) Mortal Shell (Cold Symmetry / Playstack) Raji: An Ancient Epic (Nodding Head Games) Roki (Polygon Tree House) Phasmophobia (Kinetic Games)

Impact games

If found … (DREAMFEEL / Annapurna) Kentucky Route Zero: TV edition (cardboard computer) Spiritfarer (Thunder Lotus) Tell me why (Dontnod Entertainment / Xbox Game Studios) went through the darkest period (Paintbucket games)

Better community support

Fortnite (Epic Games) Apex Legends (Respawnn / EA) Nobody's Heaven (Hello Games) VALORANT (Riot Games) Fall Guys (Mediatonic) Destiny 2 (Bungie)

Best audio design

The Last of Us: Part II (Naughty Dog / SIE) DOOM Eternal (id Software / Bethesda Softworks) Half-life: Alyx (Valve) Resident Evil 3 (Capcom) Spirit of Tsushima (Sucker Punch / SIE)

Best action / adventure game

The Last of Us: Part II (Naughty Dog / SIE) Star Wars Jedi: Fallen Order (Respawn / EA) Ori and the Will of the Wisps (Moon Studio / Xbox Game Studios) Marvel's Spider-Man: Miles Morales (Insomniac Games / SIE ) Spirit of Tsushima (Sucker Punch / SIE) Assassin's Creed: Valhalla (Ubisoft)

Best action game

Half-life: Alyx (Ventil) DOOM Eternal (ID Software / Bethesda Softworks) Nioh 2 (Team Ninja) Streets of Fury 4 (SEGA)

Best VR / AR game

Dreams (media molecule / YOU) Half-life Alyx (valve) Marvel's Iron Man VR (Vamouflaj / SIE) Star Wars: Seasons (EA motif / EA) The walking dead: Saints and sinners (Skybound Interactive)

Innovation in accessibility

Assassins Creed Valhalla (Ubisoft) Grounded (Obsidian / Xbox Game Studios) Watch Dogs Legion (Ubisoft) The Last of Us: Part II (Naughty Dog / SIE) Hyperdot (Tribe Games)

Best esports game

Fortnite (Epic) League of Legends (riot games) VALORANT (riot games) Counter Strike: Global Offensive (Valve) Call of Duty: Modern Warfare (Infinity Ward / Activistion)

Best esports player

Ian "Crimsix" Porter Heo "Showmaker" Su Kim "Canyon" Geon-bu Anthony "Shotzzy" Cuevas-Castro Matthieu "ZywOo" Herbaut

Best esports team

San Francisco Shockli) (left) Damwon Gaming Dallas Imperium G2 Esports Team Secret

Best esports host

Eefje "Sjokz" Depoortere Alex "Machine" Richardson Alex "Goldenboy" Mendez James "Dash" Patterson Jorden "Sheever" Van Der Heijden

Best esports event

Blast Premier: PSring 2020 European Final
Call of Duty League Championship 2020
League of Legends World Championship 2020
Overwatch League Grand Finals 2020
IEM Katowice 2020

Best esports coach

Read "Zefa" Jaeo-Min Danny "Zonic" Sorensen Daw-Hee "Crusty" Park Raymond "Rambo" Lussier Fabian "Grabbz" Lohmann

Best content creator

Alanah Pearce Nick Mercenary TimtheTatmaan Jay-ann Lopez Valkyrae

Related Articles